
18.09.2024 LU MII piedāvā 10 prakses vietas un profesionālas konsultācijas komersantiem, kuri noslēguši attiecīgu līgumu ar DaOL (skaties https://www.digitallatvia.lv/). Projekta nosaukums: “Latvijas Digitālais akselerators (DAoL)” EK ID Nr. 101083718, Atveseļošanās fonda Id Nr. 2.2.1.1.i.0/1/23/I/CFLA/002. Izvēlēto tēmu lūdzam precizēt, sūtot e-pastu uz imcs@lumii.lv.


02.10.2023 Publiskojot Tēzaurs.lv jaunāko versiju, LU MII Mākslīgā intelekta laboratorija (AiLab) aicina vārdnīcas lietotājus piedalīties “Balsu talkā” – nolasīt vismaz piecus īsus teikumus un pievienot savas runas ierakstu publiskajai latviešu valodas datu kopai, kurā tiek iemūžināta mūsdienās runātā latviešu valoda, lai saglabātu to nākamajām paaudzēm un veicinātu pētījumu un tehnoloģiju attīstību jau šodien. Avots: (AiLab)

28.09.2023 Šogad Latvijā ir sākts darbs pie zinātniski nozīmīga nacionāla līmeņa kvantu komunikācijas infrastruktūras sistēmas un tīklu izveides projekta. To īsteno VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” (turpmāk - LVRTC) sadarbībā ar SIA “TET”, VAS “Elektroniskie sakari” (VAS ES) un Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūtu (LU MII). LVRTC ir projekta vadošais partneris un koordinators. Projekta laikā paredzēts izveidot strādājošu kvantisko atslēgu šifrēšanas (QKD) tīklu starp trim projekta partneriem, kas varēs lietot šīs tehnoloģijas un to integrācijas esošajā infrastruktūrā, kā arī pilnveidot kompetences un attīstīt jaunus pakalpojumus. Kvantu šifrēšanas infrastruktūra ļaus apmainīties ar šifrēšanas atslēgām veidā, kas būs drošs arī pret uzbrukumiem ar kvantu datoru. /Informācijas avots: Vineta Sprugaine / LVRTC

15.09.2023 Eiropas Kiberdrošības mēneša laikā, 4. un 5. oktobrī, Rīgā jau desmito reizi notiks starptautiskā kiberdrošības konference CyberChess 2023, piedāvājot iespēju mijiedarboties un vienuviet dzirdēt pasaules un Baltijas līmeņa kiberdrošības ekspertus. Šogad konference būs veltīta stratēģiski politiskām kiberdrošības tēmām, un atsevišķa sesija paredzēta arī padziļināti tehnisku jautājumu izpētei. Tā kā Latvijas domēnam .LV šogad aprit 30 gadi, īpašu uzmanību plānots pievērst arī ar domēna vārdu sistēmas drošību saistītiem jautājumiem Baltijas reģionā. /CERT.LV/

12.09.2023 Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūtā (turpmāk - LU MII) notiks konference "Jaunākie valodas resursi un rīki digitālajām humanitārajām zinātnēm", kurā referēs pārstāvji no LU MII, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, LU Latviešu valodas institūta, LU Lībiešu institūta, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas, Izglītības un zinātnes ministrijas, CLARIN ERIC un DARIAH-EU.

29.06.2023 Jūnijā Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācijas (LATA) biedriem pievienojās Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūts (LUMII). Kā uzsver LATA valdes priekšsēdētājs Pēteris Jurčenko, LUMII kļūšana par asociācijas biedru ir likumsakarīgs nākamais solis pēc veiksmīgās sadarbības realizējot sociālās iniciatīvas “Balsu talka” pirmo posmu šī gada maijā: ““Balsu talka” lieliski parādīja, ka kopībā ir spēks, un ikvienu ieceri var realizēt daudz efektīvāk, ja tajā iesaistās pēc iespējas vairāk organizācijas.


25.05.2023 Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūts (LU MII) ir sācis Eiropas Savienības projekta "Eksperimentālās kvantu komunikācijas infrastruktūras attīstība Latvijā" (LATQN) (Nr.101091559) īstenošanu.

12.05.2023 CERT.LV vadībā trīs mēnešus ilgās sadarbības operācijas laikā apvienotā komandā darbojās kiberdrošības speciālisti no ASV bruņoto spēku kiberpavēlniecības, Kanādas bruņoto spēku kiberpavēlniecības un Kanādas kiberdrošības centra. CERT.LV vadīto kiberdraudu meklēšanas operācijas fokuss ir Latvijas kritiskās infrastruktūras aizsardzība un noturība. /CERT.LV/

05.05.2023 Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas 33. gadadienā, 4.maijā, Valsts prezidents Egils Levits un Ordeņu kapituls par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā pasniedza Triju Zvaigžņu ordeni CERT.LV vadītājas vietniekam Varim Teivānam, ieceļot viņu par Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieku. Ordenis tika pasniegts svinīgā ceremonijā 4.maijā Rīgas pilī. /CERT.LV/

03.05.2023 Sadarbojoties LU Matemātikas un informātikas institūtam, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūtam, Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācijai un UNESCO Latvijas Nacionālajai komisijai, 2023. gada aprīļa beigās tika uzsākta iniciatīva "Balsu talka". Tās mērķis ir apkopot daudzveidīgus latviešu valodas runas paraugus un to transkripcijas, izveidojot atvērtu un brīvi pieejamu latviešu valodas runas datu kopu vismaz 100 stundu apjomā. Šādi runas dati ir ļoti nozīmīgi arī dažādiem lingvistiskiem pētījumiem. Vienlaikus tiks fiksēta un nākamajām paaudzēm saglabāta 21. gs. divdesmitajos gados runātā latviešu valoda.

05.04.2023 Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūts (LU MII) ir sācis LZP Fundamentālo un lietišķo pētījumu projekta "Latviešu valodas skaitļojamo leksisko resursu attīstīšana dabiskās valodas sapratnei un tekstradei" (Nr. Izp-2022/1-0443) īstenošanu.

30.03.2023 Rīgā, Radisson Blu Daugava viesnīcā no plkst. 13:00-17:00 noritēs IT drošības seminārs "Esi drošs" KLĀTIENĒ. Mērķauditorija ir Valsts un pašvaldību iestāžu atbildīgās personas par IT drošību, pamatpakalpojumu sniedzēji, digitālo pakalpojumu sniedzēji, kā arī citi interesenti, kuri darbojas IT drošības jomā. Pieteikšanās: līdz 27. martam. /CERT.LV/

27.03.2023 Vizītē CERT.LV viesojās Dr. Marts Noorma, Kopējā kiberaizsardzības izcilības centra (CCDCOE) direktors un Pulkvedis V.G. Kirsteins no Kanādas Bruņoto spēku Latvijas Kaujas grupas štāba. CERT.LV dalījās iegūtajā unikālajā pieredzē par to, kā sadarbībā ar partneriem tiek veiktas draudu meklēšanas operācijas. /CERT.LV/

24.03.2023 Šī gada sākumā, pēc vairāk nekā gadu ilga sertifikācijas procesa, valodu tehnoloģiju un pētniecības datu repozitorijam CLARIN-LV kā uzticamam datu repozitorijam tika piešķirts Standartu un sertifikācijas padomes CoreTrustSeal (CTS) sertifikāts. CLARIN-LV ir pirmais datu repozitorijs Latvijā, kas saņēmis šo sertifikātu.

14.03.2023 Otrdien, 14. martā, Ministru kabinets apstiprināja Aizsardzības ministrijas izstrādāto stratēģijas projektu „Latvijas kiberdrošības stratēģija 2023.–2026. gadam”, kas definē galvenos nacionālās kiberdrošības politikas rīcības virzienus, raksturo Latvijas kiberdrošības situāciju, kā arī identificē nākotnes izaicinājumus.

16.02.2023 09.02.2023. Apkopojot vairāk nekā 10 iestāžu izstrādātos latviešu valodas korpusus, izveidota Nacionālā korpusu kolekcija (NKK) ar vienotu meklēšanas sistēmu, kas pieejama platformā Korpuss.lv.


06.02.2023 Ar mērķi stiprināt un attīstīt humanitārās zinātnes Latvijā šī gada sākumā tiek uzsākts jauns Valsts pētījumu programmas “Digitālās humanitārās zinātnes” projekts ar nosaukumu “Atvērtas un FAIR principiem atbilstīgas digitālo humanitāro zinātņu ekosistēmas attīstība Latvijā” jeb DHELI, ko finansē Latvijas Zinātnes padome. Projektu koordinē LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts Dr. philol. Sanitas Reinsones vadībā, un tajā piedalās pārstāvji no Latvijas Nacionālās bibliotēkas, LU Matemātikas un informātikas institūta, LU Latviešu valodas institūta, LU Lībiešu institūta, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas, Rīgas Tehniskās Universitātes.

01.02.2023 Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūts (LU MII) ir sācis Eiropas Savienības Atveseļošanās un noturības mehānisma plāna 2.3.1.1.i. investīcijas “ Augsta līmeņa digitālo prasmju apguves nodrošināšana” projektu konkursā apstiprinātā LU koordinētā projekta “Kvantu tehnoloģiju iniciatīva” (Nr. 2.3.1.1.i.0/1/22/I/CFLA/001) īstenošanu.

02.01.2023 01.01.2023. Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūts (LU MII) ir sācis LU koordinētā Eiropas Savienības Atveseļošanās un noturības mehānisma plāna investīcijas “Augsta līmeņa digitālo prasmju apguves nodrošināšana” projektu konkursā apstiprinātā LU koordinētā projekta “Valodu tehnoloģiju iniciatīva" (Nr.2.3.1.1.i.0/1/22/I/CFLA/002) īstenošanu.

01.01.2023 Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūts (LU MII) ir sācis projekta "Viedo materiālu, fotonikas, tehnoloģiju un inženierijas ekosistēma” (Nr.VPP-EM-FOTONIKA-2022/1-0001) Valsts pētījumu programmas ietvaros īstenošanu.