Sistēmu modelēšanas un programmatūras tehnoloģiju laboratorija
Sarežģītu sistēmu modelēšanas valodu un rīku izstrādes grupa (vadītājs - Jānis Bārzdiņš)
Laikā no 1991.g. līdz 2000.g., pēc Vācijas kompānijas "Siemens-Nixdorf Informationssysteme", Jāņa Gobiņa firmas "Infologistik GmbH" un a/s "DATI" pasūtījuma LU MII izstrādāja vienu no tolaik pasaulē modernākajiem sistēmu modelēšanas rīkiem GRADE. Tas visus šos gadus kalpojis par Latvijas “vizītkarti” IT jomā. To lietoja daudzos uzņēmumos un iestādēs Latvijā (Latvijas Banka, SEB banka, Balta, Lattelecom u.c.) un ārzemēs (Boeing, IBM, Beļģijas un Nīderlandes Aizsardzības ministrijas u.c.). Uz GRADE balstās IT specialitāšu studentu apmācība Latvijas augstskolās.
Vēlāk tika izstrādāta principiāli jauna šādu rīku būves metode, kas balstīta uz metamodeļiem, un nodrošina rīku ātru adaptāciju dažādiem modelēšanas stiliem. Metodes efektivitāte ir apstiprinājusies LU MII sadarbībā ar A/S Exigen Latvija, 2000.-2002.g. izstrādājot rīku Exigen Business Modeler.
Teorētiskie pētījumi (vadītājs - Jānis Bārzdiņš) šajā virzienā notika LZP sadarbības projektā "Programminženierijas datoru tīklu un signālu apstrādes jaunās tehnoloģijas."
Valsts pētījumu programmas IT "Informācijas tehnoloģiju zinātniskā bāze" projektā "Uz modeļu transformācijām bāzētu sistēmu būves tehnoloģiju izstrāde" (vadītājs - Audris Kalniņš) tiek izstrādāta jauna modeļu transformāciju valoda MOLA un tās atbalsta rīki. Valodas MOLA galvenā ideja ir modeļu paraugu (pattern) mehānisma apvienojums ar dabīgām vadības struktūrām. To izmantoja projektos „Jaunas paaudzes sistēmu modelēšanas rīka izstrāde” un ReDSeeDS.
ERAF finansētā projektā „Jaunas paaudzes sistēmu modelēšanas rīka izstrāde” (vadītāji - Kārlis Čerāns, Jānis Bārzdiņš) tika radīta universāla modelēšanas rīku būves metode, balstīta uz modeļu transformācijām. Sarežģītas sistēmas tika būvētas pakāpeniskā modeļu transformācijas procesā, kas sākas ar modeļiem, kas apraksta lietotāja skatu uz sistēmu, un beidzas ar modeļiem, kas ir „saprotami” datoram (t.s. Model Driven System Development). Projekta praktiskais mērķis - izstrādāt konkrētām vajadzībām ātri adaptējamu biznesa sistēmu modelēšanas rīku, kas dotu iespēju viegli uztveramā grafiskā formā aprakstīt projektējamās sistēmas struktūru un darbību un precīzi formulēt tās uzdevumus.
LU MII kā partneris piedalījās ES 6.ietvara IST projektā ReDSeeDS (Requirements-Driven Software Development System) (vadītājs - Audris Kalniņš), kura mērķis bija izstrādāt jaunu, uz lietotāja prasību un modeļu atkārtotu izmantojamību balstītu pieeju programmatūras izstrādē. LU MII ieguldījums šajā projektā bija transformāciju valodas MOLA un tās rīku pielāgošana specifiskām vajadzībām.
Vairāk par pētījumiem šajā virzienā lasiet:
J. Bārzdiņš. Modelēšanas rīku būves jaunās tehnoloģijas ("GRADE-2")
A. Kalniņš. Modeļu transformāciju valoda MOLA un tās lietojumi