Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūts kopš 2014. gada decembra koordinē Valsts pētījumu programmas “Nākamās paaudzes informācijas un komunikāciju tehnoloģiju” (NexIT) projektu. Projekta īstenošanā piedalās RTU zinātnieki no vairākām fakultātēm: no DITF Lietišķo datorsistēmu institūta, no Informācijas tehnoloģiju institūta Modelēšanas un imitācijas katedras, no Būvniecības fakultātes Siltuma, Gāzes un Ūdens Tehnoloģijas institūta Ūdens inženierijas un tehnoloģijas katedras. Kopā ar RTU komandu sadarbojas Transporta un sakaru institūta zinātnieki.
Projekta mērķis ir attīstīt zinātnisko kompetenci nākamās paaudzes informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT) sistēmu jomā, veidojot jaunas konkurētspējīgas pieejas fizikālās, un virtuālās pasaules integrēšanai kiberfizikālās sistēmās, attīstot konkurētspējīgas viedo sensoru un to tīklu inovatīvas aparatūras un programmatūras platformas, izpētot un tālāk attīstot konkurētspējīgas uz modeļiem balstītas jaunās informācijas un komunikācijas tehnoloģijas, to lietojumu mūsdienu tīmekļa vidē. Projekta galvenie uzdevumi ir saistīti ar inovatīvo aparatūras un programmatūras platformas kiberfizikālo sistēmu attīstību un viedo sensoru tīklu pielietojumu pilsētsaimniecības infrastruktūras sistēmās un veselības aprūpē.
Pirmā uzdevuma ietvaros ir paredzēts izstrādāt matemātiskās modelēšanas metodes, augstas veiktspējas aprēķinu tehnoloģijas, kiberfizikālās sistēmas un tās aprobēt viedā pilsētsaimniecībā. Viedās sistēmas aprobācijas eksperiments pilsētsaimniecībā tiek versts uz ūdensapgādi un citu infrastruktūras pakalpojumu kvalitatīvu un savlaicīgu piegādi, avārijas situāciju modelēšanu un dažādu infrastruktūru savstarpējas ietekmes izpēti avārijas situācijās.
Otrā uzdevuma ietvaros tiks izstrādāti inovatīvie risinājumi viedai transporta sistēmai, kas nodrošinās laikā nepārtrauktu transporta plūsmu vadību un transportēšanas procesa optimizāciju.
Projekta ietvaros izstrādātais metožu, praktiski izmantojamo rīku un aparatūras kopums ļaus iegūt būtiski kvalitatīvāku un apjomīgāku informāciju par pilsētvides procesiem kā normālos, tā arī krīzes apstākļos. Tiks rasta iespēju radīt jaunus IKT pakalpojumus valsts un pašvaldības institūcijām, kā arī komersantiem. Izveidojot jaunus datu konsolidācijas un apstrādes līdzekļus, tiek radīta iespēja izstrādāt modernus sensoru tīklus un uz tiem balstītus jaunus pakalpojumus.
Projekta darbi tiks noslēgti 2017 gadā. Projektam tiek iedalīts budžets 263 889 eiro, tai skaitā RTU 197 917 un TSI 65 972 eiro.